Informacja Administratora

Szanowni Państwo,

informacje dotyczące rekrutacji do przedszkoli miejskich na rok 2024/2025 znajdują się w zakładce rekrutacja.
Prosimy o zapoznanie się z udostępnionymi informacjami.

Szanowni Państwo,

Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania za zaufanie jakim obdarzyli nas Państwo przekazując  1% podatku dochodowego za rok 2022 na rzecz Przedszkola Miejskiego nr 131 w Łodzi.

Z zebranych środków zakupiliśmy wyposażenie sal przedszkolnych 8 atestowanych stołów z możliwością regulacji wysokości oraz 8 nowych krzeseł dla dzieci.  Cztery stoły zostały rozdysponowane do sali grupy najmłodszej, krzesła i pozostałe stoły będą służyć grupie najstarszej.

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

Adaptacja dziecka w przedszkolu - może nasze rady się przydadzą

Adaptacja w przedszkolu to czas, w którym pojawiają się różne emocje zarówno u przyszłych przedszkolaków jak i rodziców. Setki pytań i myśli. „Przedszkolny start” to duża zmiana w życiu dziecka i wyjątkowy czas dla całej rodziny. Każdy człowiek potrzebuje czasu na zbudowanie nowych relacji, oswojenie się z nowym otoczeniem i przyzwyczajenie się do nowych zwyczajów i rytmu dnia. Jak pomóc? Przekazujemy Państwu kilka podpowiedzi:

Rodzicu,

1. Buduj pozytywne emocje. Staraj się przenieść na dziecko entuzjazm, pozytywne emocje, radość.
  2. Zamiast „nie bój się/ będzie dobrze”. Powiedz: „Miłej zabawy”; „Czeka cię dziś wspaniała zabawa”, „Zbudujesz dziś najwyższą wieżę”. Taki komunikat zachęca do pozostania w przedszkolu.
  3. Nie spiesz się. Daj dziecku czas na rozmowę w domu lub przed przedszkolem, na wybranie 1 zabawki, która będzie towarzyszyć mu w pierwszych dniach, daj czas na spokojne ubranie się. Unikaj długich rozmów w szatni lub przed salą.
  4. Buduj rutynę – trasa do przedszkola, rozmowa, wejście do sali. Krótkie rozstania są najłatwiejsze, dzięki temu unikniecie wielu stresów, dziecko będzie wiedziało, co zaraz nastąpi. Możecie np. żegnać się zawsze w ten sam sposób (całus i „piąteczka”). Unikaj przekazywania dziecka na ręce nauczyciela. Dziecko powinno wejść do sali na własnych nogach – zabieranie dzieci z rąk mamy jest trudne dla wszystkich
  5. Dotrzymuj umów. Nie kłam, nie oszukuj i nie uciekaj. “Pójdę do samochodu i zaraz wracam” – dziecko Ci ufa, dzięki temu, czuje się bezpiecznie – niech tak zostanie.
  6. Używaj zegara czynnościowego - przed wejściem do sali powiedz, kto i kiedy mnie odbierze. Powiedz, po jakiej czynności to nastąpi np. „Odbiorę Cię po obiedzie” albo "Zjesz obiad, trochę się pobawisz i przyjdzie babcia”. Taka wiedza daje poczucie bezpieczeństwa.
  7. Pokaż, że się uśmiechasz. Uśmiech opiekuna będzie towarzyszył dziecku przez cały dzień. Uśmiech rano na dobry humor. Uśmiech po południu na znak, że to był udany dzień.
  8. Zaufaj nauczycielowi. Twoje dziecko jest w dobrych rękach.
  9. Nie martw się! Twoje dziecko jest PRZEDSZKOLAKIEM da sobie radę. Jest niesamowicie dzielnym brzdącem, ale może zdarzyć się, że przy pożegnaniu poleci kilka łez. Bez obaw, to normalne.

Życzymy Państwu i sobie, aby czas adaptacji, a następnie cały wrzesień i październik upłynęły maluszkom w przedszkolu na dobrej zabawie, a „tęsknotki” za domem jak najrzadziej gościły w przedszkolnej sali.

Opracowała: mgr Emanuela Śliwa - nauczyciel

Drodzy Państwo,

zachęcamy do zapoznania się z artykułem opracowanym przez nauczycielkę Panią Darię Sznyrowską na temat rozwoju motoryki małej i dużej u dzieci w wieku przedszkolnym.

Artykuł dostępny jest pod poniższym linkiem:
Motoryka mała oraz duża w przedszkolu